Učme audiovizi II: podpora výuky F/AV na základních školách a gymnáziích
Dlouhodobě se snažíme o rozvoj výuky filmové a audiovizuální výchova na českých školách, ať už prostřednictvím našeho angažmá v Asociaci pro filmovou a audiovizuální výchovu, spolupráce s evropským projektem CinEd, a nebo podporou nového vzdělávacího programu FAMU zaměřeného na učitelství filmové a audiovizuální výchovy. Od školního roku 2023/2024 se stáváme řešiteli projektu podpořeného z Národního plánu obnovy, ve kterém budeme zdarma školit pedagožky a pedagogy ze základních škol a gymnázií v metodách a technikách F/AV. Budeme pracovat také s vysokoškolskými studenty z FAMU a UTB. Jsme nadšeni z toho, že můžeme dále sdílet své zkušenosti!
Projekt “Učme audiovizi” usiluje o navýšení počtu aktivních pedagogů filmové a audiovizuální výchovy v prostředí základních škol a víceletých gymnázií. Tohoto cíle chceme dosáhnout vývojem cyklu projektového vyučování, na jehož realizaci budou spolupracovat zkušené lektorky a lektoři Free Cinema, studentky a studenti vzdělávacího programu FAMU Filmová a audiovizuální výchova, a učitelé daného školního zařízení.
Jedná se o individuální tutoring, který zahrnuje:
- individuální konzultace
- příprava a realizace modelové lekce / modelových lekcí
- reflexivní seminář na festivalu České vize
- společná příprava dlouhodobého výukového plánu
- projektová výuka
Projektová výuka bude realizována vždy v jednom z následujících tematických celků, kterou si můžete jako pedagog vybrat:
Filmová a fotografická laboratoř: žáci*kyně budou seznámeni s metodou experimentální tvorby, tzv. rukodělným filmem, budou moci natáčet na 8mm kameru, fotografovat, následně film volat, stříhat a promítat na filmovém projektoru. Projektový okruh bude soustředěn na kreativní práci s analogovým filmem a jeho prostřednictvím vzbuzení zájmu autorské filmové výpovědi. Žáci*kyně budou vedeni k tomu, že digitální média mohou využívat obdobným kreativním způsobem pro vlastní sebevyjádření či reflexi světa, který je obklopuje. Během lekcí budou studenti aktivně a kreativně pracovat s mobilními telefony.
Krátké filmy do škol: seznámení s výrazným filmovým dílem prostřednictvím čtyřstupňové pedagogické přípravy (přípravná lekce, lektorský úvod, lektorský doslov, analytická lekce). Pedagogové budou využívat filmového rozboru jako výrazné oborové metody. Okruh cílí na zprostředkování iniciačního filmového zážitku, který může žáky*kyně přivést k zjištění, že kinematografii je skutečně možné vnímat jako svébytné umění. Na realizaci okruhu budeme spolupracovat s evropským projektem CinEd prostřednictvím katalogu filmů a metodických materiálů. Vedle toho budeme spolupracovat s projektem zlínského filmového festivalu „Zlín Fest Screen“, pro který dlouhodobě zpracováváme metodické materiály. Díky platformě budeme moci promítat festivalové filmy v prostředí školy legální cestou.
Filmouka: průvodce světem audiovize: ve třetím okruhu budeme vycházet z lekcí obsažených v publikaci a AV portálu Filmouka. Členové našeho projektového týmu se přímo podíleli na tvorbě publikace. Využijeme těchto zkušeností, a v ukázkových lekcích ukážeme pedagogům možnosti práce s touto výukovou pomůckou.
Partneři projektu:
Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění (FAMU)
Asociace pro filmovou a audiovizuální výchovu (AsFAV)
evropský projekt filmové výchovy CinEd
Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS)
Zlín Film Festival
Univerzita Tomáše Bati (UTB) – katedra: Arts Management
Projekt byl realizován za finanční spoluúčasti EU prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury.